dag två.
reine var alltså mitt högkvarter för några dagar. turistsäsongen var sedan länge förbi och förutom jag fanns där bara en handfull andra turister. och det passade mig alldeles utmärkt. en matbutik fanns det (öppen 6 dagar i veckan) och bara en restaurang som var öppen. dessvärre var den bara öppen en dag i veckan, men turligt nog råkade jag vara på plats just den dagen. menyn bestod av en endaste rätt, vilken var norsk julmat. inget fel med det och maten var mycket god. priset skall vi inte prata om, det var nog både norge- och lofotentillägg i den summan. fick mig i och för sig en lektion i lofotenhistoria på köpet, eftersom jag var den enda gästen just då.
av de få turisterna som man kunde hitta irrande omkring i närheten diskuterade jag med ett par liftande australiensiska damer (varav en ena skulle vidare till kuusamo i början av december för att fungera som skidlärare) och ett japanskt par som inte visste hur de skulle hitta nyckeln till sin rorbu (eftersom de inte öppnat emailet som de hade fått men inte hittat och som de sedan hittade och som jag läste högt för dem).
längs vägen ner mot reine hade jag sett en intressant sandstrand med diverse stenar och klippor och med berg runt omkring. dit styrde bilen knappa två timmar innan soluppgången. fin sand, fina klippor, ett (1) moln på himlen, soluppgångsljus. nice.

strömmen som fyller på atlanten

sandlandskap
här hade jag nog kunnat stanna tills efter solnedgången, men jag hade också planerat att åka till lofotens södra spets denna dag. närmare bestämt skulle jag ta mig till E10:ans södra ände, för att rekognosera fotomöjligheterna där. alltså tog jag mig efter nån timme tillbaka söderut och passerade reine, moskenes, tind, sørvågen och slutade på parkeringsplatsen där lofoten slutar. inte i n utan i å. inte helt fel att ta sig en titt i omgivningarna där kan jag säga.

här skulle jag kunna tillbringa många dagar, under alla årstider
den korta ljusa delen av dagen höll redan på och ta slut och det blev att returnera sig till stugan för att fixa till lite mat, utsvulten som man var. viktigare att ta vara på ljuset än att äta... kvällen gick åt till att kolla in dagens bildskörd och pynja med lite bildbehandling.
fortsättning följer...
